
Be Smart KlubElőadás sorozatok
|
|
A más csillagok körül keringő bolygók kutatása a jelenkor csillagászatának egyik legizgalmasabb területe. Ma már tudjuk, hogy a Naphoz hasonló csillagok igen nagy hányada körül léteznek bolygó méretű kísérők, amelyek elhanyagolható arányban a lakhatósági zónában keringenek. A közelmúlt felfedezései (többszörös bolygórendszerek, a Proxima b alig 4 fényévre tőlünk, a Naptól jelentősen eltérő vörös törpecsillagok bolygórendszerei) mind arra utalnak, hogy az élet számára alkalmas helyek akár nagy számban létezhetnek a Tejútrendszerben.
Az alábbi kérdésekre is keressük a válaszokat:Hogyan állapítható meg innen a Földről, hogy egy másik bolygón milyenek a feltételek, ha azok több fényévnyire találhatóak?
Miért és mit tud a Kepler-űrtávcsó az egyik zászlóshajó a lakható bolygók kutatásában?
Tudtad, hogy nem csak a Star Warsból ismert Tatooine bolygónak van 2 csillaga?
És természetesen szó lesz a néhány hónapos szenzációról, amikor is a NASA bejelntette, hogy a TRAPPIST-1 csillag ("csak" 39 fényév távolságra található) körül találtak 7 db, a Földhöz nagyon hasonló bolygót (cikk:http://bit.ly/2pF1e4s)
Előadónk Kiss László csillagász, az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont igazgatójának előadása betekintést ad a szakterület módszereibe, legfrissebb eredményeibe, a magyar részvételre a földi és űrcsillagászati kutatásokban, illetve kissé szabadon eresztve a fantáziát megpróbál higgadt választ adni a címben feltett kérdésre.